Skip to content

197 No. Fullerton AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 1999

Property Information

Block3303
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,936
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$181,500
46%
Improvement Value:$213,800
54%
Total Assessment$395,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,452+0.7%
2024$13,361+4.6%
2023$12,772+1.6%
2022$12,567+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1916