Skip to content

193 No. Fullerton AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 21, 2022

Property Information

Block3303
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,358
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,600
38%
Improvement Value:$263,700
62%
Total Assessment$423,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,405+0.7%
2024$14,308+4.6%
2023$13,677+1.6%
2022$13,457+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5359, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1900