Skip to content

76 Chestnut StreetMontclair, NJ 07042

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block3303
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings4
ZoningR2
Sq Footage3,618
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,200
26%
Improvement Value:$486,500
74%
Total Assessment$658,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,416+0.7%
2024$22,264+4.6%
2023$21,283+20.5%
2022$17,659+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft3,618DeedBook 20180, Page 56058Recorded6/28/2018

Property Sale

SaleMulti
$31,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900