Skip to content

66 Chestnut StreetMontclair, NJ 07042

Built 1890

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Sep 7, 1991

Property Information

Block3303
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,216
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,800
58%
Improvement Value:$124,300
42%
Total Assessment$295,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,042+0.7%
2024$9,974+4.6%
2023$9,535+1.6%
2022$9,381+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$132,500

To:

Sq Ft1,216DeedBook 5210, Page 921

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 5034, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1890