Skip to content

184-B Forest StreetMontclair, NJ 07042

Built 1910

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 7, 2020

Property Information

Block3303
Lot33.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,500
51%
Improvement Value:$152,600
49%
Total Assessment$313,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,301+0.7%
2024$10,231+4.6%
2023$9,780+1.6%
2022$9,623+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,850DeedBook 20200, Page 94342

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5473, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1910