Skip to content

245 No. Fullerton AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 1999

Property Information

Block3303
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,795
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,100
43%
Improvement Value:$194,400
57%
Total Assessment$342,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,655+0.7%
2024$11,577+4.6%
2023$11,066+1.6%
2022$10,888+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1906