Skip to content

175 Forest StreetMontclair, NJ 07042

Built 1915

Last Sale Price
$444,550
Last Sale Date
Jun 15, 2009

Property Information

Block3303
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings4
ZoningR2
Sq Footage2,949
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,700
40%
Improvement Value:$254,200
60%
Total Assessment$426,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,527+0.7%
2024$14,429+4.6%
2023$13,793+1.6%
2022$13,571+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$444,550

To:

Sq Ft2,949DeedBook 12205, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1915