Skip to content

22 Frink StreetMontclair, NJ 07042

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Mar 21, 2016

Property Information

Block3305
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage2,748
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,300
39%
Improvement Value:$272,700
61%
Total Assessment$447,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,211+0.7%
2024$15,109+4.6%
2023$14,443+1.6%
2022$14,210+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft2,748DeedBook 20160, Page 33011

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1917