Skip to content

401-403 Orange Road(Unit B01)Montclair, NJ 07042

Commercial

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Feb 26, 2025

Property Information

Block3905
Lot4
QualifierB01
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionBILLBOARD
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$14,700
100%
Total Assessment$14,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$500+0.6%
2024$497+4.6%
2023$475+1.6%
2022$467+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

DeedBook 20250, Page 15295