Skip to content

7 Draper TerraceMontclair, NJ 07042

Built 1902

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Jan 17, 1997

Property Information

Block4001
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,349
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$204,700
43%
Improvement Value:$271,200
57%
Total Assessment$475,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,195+0.7%
2024$16,085+4.6%
2023$15,376+1.6%
2022$15,129+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft2,349DeedBook 5460, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1902