Skip to content

39 Madison AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1907

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block4001
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,898
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,200
33%
Improvement Value:$505,800
67%
Total Assessment$755,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,665+0.7%
2024$25,492+4.6%
2023$24,368+1.6%
2022$23,976+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft3,898DeedBook 20240, Page 66510

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 5503, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1907