Skip to content

55 Madison AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1912

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Dec 18, 1986

Property Information

Block4001
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,121
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,700
40%
Improvement Value:$287,000
60%
Total Assessment$481,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,392+0.7%
2024$16,281+4.6%
2023$15,564+1.6%
2022$15,313+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft2,121DeedBook 4949, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1912