Skip to content

4 Rockledge RoadMontclair, NJ 07042

Built 1897

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 25, 1999

Property Information

Block402
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
ZoningR4
Sq Footage3,979
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,400
43%
Improvement Value:$391,800
57%
Total Assessment$687,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,385+0.7%
2024$23,227+4.6%
2023$22,203+1.6%
2022$21,846+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft3,979DeedBook 5618, Page 178

Property Sale

SaleMulti
$177,500
DeedBook 5291, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1897