Skip to content

11 Pine Street(Block 4201 Lot 6.01)Montclair, NJ 07042

Built 2012
Apartment

Last Sale Price
$78,000,000
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block4201
Lot6.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionBLDG PILOT- 163
Dwellings0
ZoningRA
Sq Footage---
Acreage2.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$978,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$978,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,305+0.7%
2024$33,080+4.6%
2023$31,622+1.6%
2022$31,113+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$52,750,000
DeedBook 12395, Page 1195

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$2,200,000
DeedBook 6398, Page 903

Property Sale

Sale
$491,185
DeedBook 6325, Page 529