Skip to content

50 Pine Street C3018Montclair, NJ 07042

Built 1989

Last Sale Date
May 30, 1989

Property Information

Block4202
Lot2
QualifierC3018
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionCOAH UNIT
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,078
Acreage7.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,000
11%
Improvement Value:$64,800
89%
Total Assessment$72,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,477+0.7%
2024$2,461+4.6%
2023$2,352+1.6%
2022$2,314+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$33,750
DeedBook 5084, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1989