Skip to content

73-75 Grove StreetMontclair, NJ 07042

Built 1923
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 1998

Property Information

Block4204
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings48
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,680,000
39%
Improvement Value:$2,600,000
61%
Total Assessment$4,280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$145,648+0.7%
2024$144,664+1.2%
2023$142,936+1.6%
2022$140,636+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923