Skip to content

38 Claremont AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1902

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 10, 2018

Property Information

Block4207
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,378
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,400
43%
Improvement Value:$212,100
57%
Total Assessment$371,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,642+0.7%
2024$12,557+4.6%
2023$12,003+1.6%
2022$11,810+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,378DeedBook 20180, Page 49344

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5310, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1902