Skip to content

30 Claremont AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1902

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block4207
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,800
35%
Improvement Value:$279,700
65%
Total Assessment$432,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,718+0.7%
2024$14,619+6.9%
2023$13,680+1.6%
2022$13,460+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft1,546DeedBook 20180, Page 60169

Property Sale

SaleMulti
$475,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 29922Recorded4/3/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 20150, Page 84957

Property Built

Built

Year Built: 1902