Skip to content

21 Cloverhill PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1907

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 26, 2002

Property Information

Block4208
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,904
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,000
41%
Improvement Value:$274,800
59%
Total Assessment$462,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,749+0.7%
2024$15,643+4.6%
2023$14,953+1.6%
2022$14,712+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,904DeedBook 5914, Page 588

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4784, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1907