Skip to content

6-12 Baldwin StreetMontclair, NJ 07042

Built 1950

Last Sale Date
Nov 2, 2018

Property Information

Block4211
Lot4.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,700
42%
Improvement Value:$639,700
58%
Total Assessment$1,095,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,276+0.7%
2024$37,025+4.6%
2023$35,392+1.6%
2022$34,823+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950