Skip to content

48 Walnut StreetMontclair, NJ 07042

Built 1864

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2017

Property Information

Block4308
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,871
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,600
41%
Improvement Value:$371,200
59%
Total Assessment$624,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,262+0.7%
2024$21,118+4.6%
2023$20,187+1.6%
2022$19,862+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$486,000
DeedBook 12217, Page 127

Property Sale

Sale
$18,695,100
DeedBook 12065, Page 6080

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1864