Skip to content

68 Napoleon St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Sep 7, 2021

Property Information

Block1004
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
16%
Improvement Value:$650,000
84%
Total Assessment$770,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,283+2.0%
2024$28,706+82.9%
2023$15,698-1.7%
2022$15,975+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$990,000

To:

DeedBook 20211, Page 24313

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 4534, Page 63