Skip to content

63 Ann St

Newark, NJ 07105

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 26, 2018

Property Information

Block1004
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
18%
Improvement Value:$355,700
82%
Total Assessment$432,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$16,224+73.2%
2023$9,365-1.7%
2022$9,530+50.0%
2021$6,352+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft3,741DeedBook 20190, Page 41619

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 12290, Page 9948