Skip to content

357 New York Ave

Newark, NJ 07105

Built 2012

Last Sale Price
$426,400
Last Sale Date
Jan 2, 2013

Property Information

Block1005
Lot49.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,942
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,300
20%
Improvement Value:$253,600
80%
Total Assessment$318,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,128+2.0%
2024$11,889-0.2%
2023$11,908-1.7%
2022$12,118+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$426,400

To:

Sq Ft4,942DeedBook 12413, Page 8849

Property Built

Built

Year Built: 2012