Skip to content

100-102 Garrison St

Newark, NJ 07105

Built 1906

Last Sale Price
$45,500
Last Sale Date
Feb 15, 1973

Property Information

Block1006
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description3SF5UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,882
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,000
32%
Improvement Value:$194,700
68%
Total Assessment$285,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,865+2.0%
2024$10,651-0.2%
2023$10,668-1.7%
2022$10,857+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$45,500

To:

Sq Ft3,882DeedBook 4434, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1906