Skip to content

107-109 Houston St

Newark, NJ 07105

Built 2005

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jun 1, 2017

Property Information

Block1006
Lot72.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,452
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
20%
Improvement Value:$288,900
80%
Total Assessment$363,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,813+2.0%
2024$13,540-0.2%
2023$13,562-1.7%
2022$13,802+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft5,552DeedBook 20170, Page 51972

Property Built

Built

Year Built: 2005