Skip to content

100 Jabez St

Newark, NJ 07105

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2012

Property Information

Block1009
Lot39.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,610
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,500
20%
Improvement Value:$307,600
80%
Total Assessment$384,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,607+2.0%
2024$14,319-0.2%
2023$14,342-1.7%
2022$14,596+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 12279, Page 2278

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 12169, Page 5862