Skip to content

111 Gotthardt St

Newark, NJ 07105

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block1009
Lot39.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,458
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,500
22%
Improvement Value:$274,600
78%
Total Assessment$350,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,314+2.0%
2024$13,052-0.2%
2023$13,073-1.7%
2022$13,304+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 12234, Page 5761

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12163, Page 1388