Skip to content

82-84 Court StNewark, NJ 07102

Built 1992

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block100
Lot5.13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7501

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,500
19%
Improvement Value:$127,500
81%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,971+2.0%
2024$5,853-11.7%
2023$6,628+248.8%
2022$1,900+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

To:

Sq Ft2,120DeedBook 20210, Page 29386

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 6152, Page 286

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5836, Page 181

Property Sale

Sale
$70,900
DeedBook 5556, Page 116

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5391, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1992