Skip to content

46-60 Nevada St(Block 111 Lot 70.01)Newark, NJ 07102

Built 2016
Vacant Land

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Apr 25, 2012

Property Information

Block111
Lot70.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage762
Acreage1.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$355,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$355,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,523+2.0%
2024$13,257-0.2%
2023$13,278-1.7%
2022$13,513+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

Sq Ft762DeedBook 12367, Page 834