Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
192-196 Clifford St
Newark, NJ 07105
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2009
Property Information
Block1126
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101
Building Details
Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,053
Acreage0.17
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$735,000
92%
Improvement Value:$66,500
8%
Total Assessment$801,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $30,481 | -21.2% |
| 2024 | $38,663 | +29.2% |
| 2023 | $29,928 | -1.7% |
| 2022 | $30,457 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.