Skip to content

248-250 Malvern St

Newark, NJ 07105

Built 2017

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 19, 2013

Property Information

Block1128.02
Lot80.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class34
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,772
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
14%
Improvement Value:$290,800
86%
Total Assessment$336,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,809+2.0%
2024$12,556+952.8%
2019$1,193+3.5%
2018$1,152
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,772DeedBook 12474, Page 2344