Skip to content

411-419 Chestnut St

Newark, NJ 07105

Built 2008

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 4, 2013

Property Information

Block1128
Lot17
QualifierC1203
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
26%
Improvement Value:$123,200
74%
Total Assessment$165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,302+2.0%
2024$6,177-0.2%
2023$6,187-1.7%
2022$6,297+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,024DeedBook 12463, Page 9804

Property Built

Built

Year Built: 2008