Skip to content

411-419 Chestnut St

Newark, NJ 07105

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block1128
Lot17
QualifierC1302
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,275
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
19%
Improvement Value:$179,400
81%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,439+2.0%
2024$8,272-0.2%
2023$8,286+12.6%
2022$7,357+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,275DeedBook 20220, Page 39976Recorded4/20/2022

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 20200, Page 15114

Property Built

Built

Year Built: 2008