Skip to content

421 Chestnut St

Newark, NJ 07105

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block1128
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,322
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
16%
Improvement Value:$377,500
84%
Total Assessment$451,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,530+2.0%
2024$7,381-0.2%
2023$7,393-1.7%
2022$7,524+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$995,000

To:

Sq Ft5,322DeedBook 20250, Page 63035

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft5,322DeedBook 20160, Page 10896

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 12227, Page 9470

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4670, Page 32