Skip to content

184 Malvern St

Newark, NJ 07105

Built 1897

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 30, 2019

Property Information

Block1128
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
44%
Improvement Value:$85,900
56%
Total Assessment$152,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,796+2.0%
2024$5,681-0.2%
2023$5,691-1.7%
2022$5,791+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 5963, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1897