Skip to content

38-40 Hanover St

Newark, NJ 07105

Built 2018

Last Sale Date
Aug 6, 2024

Property Information

Block1128
Lot40.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,385
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
17%
Improvement Value:$407,300
83%
Total Assessment$489,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$18,395+508.9%
2020$3,021+3.7%
2019$2,912+3.5%
2018$2,814+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2018