Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
394-418 Washington St
Newark, NJ 07102
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2017
Property Information
Block112
Lot1.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage762
Acreage1.35
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$2,156,100
90%
Improvement Value:$250,700
10%
Total Assessment$2,406,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $91,531 | +2.0% |
| 2024 | $89,726 | -0.2% |
| 2023 | $89,870 | -3.5% |
| 2022 | $93,142 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.