Skip to content

84 W Kinney StNewark, NJ 07102

Built 2016

Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
Aug 15, 2016

Property Information

Block114.01
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
14%
Improvement Value:$311,900
86%
Total Assessment$360,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,717+2.0%
2024$13,447-0.2%
2023$13,476+538.0%
2018$2,112+4.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$437,000

To:

Sq Ft4,152DeedBook 20160, Page 79775

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$42,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 12461, Page 6553Recorded10/8/2013

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6139, Page 633