Skip to content

344-356 Thomas StNewark, NJ 07114

Built 1993
Vacant Land

Last Sale Price
$3,650,000
Last Sale Date
Jul 2, 2008

Property Information

Block1147.01
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,111,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,111,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,267+2.0%
2024$41,433-0.2%
2023$41,500-1.7%
2022$42,233+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,650,000

To:

DeedBook 12145, Page 8231

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 4899, Page 574