Skip to content

26 Governor St

Newark, NJ 07102

Built 2006

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 7, 2022

Property Information

Block114
Lot63.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,802
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,900
13%
Improvement Value:$331,800
87%
Total Assessment$381,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,516+2.0%
2024$14,230+11.3%
2023$12,789-1.7%
2022$13,015+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$559,900
Sq Ft3,448DeedBook 20211, Page 8798Recorded9/3/2021

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 6385, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 2006