Skip to content

36 Crawford St

Newark, NJ 07102

Built 2005

Last Sale Date
May 5, 2016

Property Information

Block114
Lot79.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,321
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
15%
Improvement Value:$280,100
85%
Total Assessment$330,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,584+2.0%
2024$12,336-0.2%
2023$12,356-1.7%
2022$12,574+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$479,000
DeedBook 6260, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 2005