Skip to content

129-137 Harper St

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block1158
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$247,500
88%
Improvement Value:$33,700
12%
Total Assessment$281,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,694+2.0%
2024$10,483-0.2%
2023$10,500-1.7%
2022$10,686+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

To:

DeedBook 20200, Page 29613