Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
175-177 South StNewark, NJ 07114
Last Sale Date
Oct 14, 2020
Property Information
Block1163
Lot16.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99
Building Details
Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$233,900
92%
Improvement Value:$20,300
8%
Total Assessment$254,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $9,667 | +2.0% |
| 2024 | $9,477 | -72.6% |
| 2023 | $34,540 | +0.0% |
| 2022 | $34,540 | — |
Property History
No events match the selected filters.