Skip to content

180 Thomas St

Newark, NJ 07114

Built 1905

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Oct 18, 2018

Property Information

Block1164
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,894
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
26%
Improvement Value:$172,300
74%
Total Assessment$234,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,903+2.0%
2024$8,727-0.2%
2023$8,741-1.7%
2022$8,896+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft3,330DeedBook 20180, Page 91940

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12343, Page 9597

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 12042, Page 3168

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5676, Page 540

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 4605, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1905