Skip to content

230-232 Murray St

Newark, NJ 07114

Built 2004

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Mar 7, 2005

Property Information

Block1166
Lot2.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,020
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,800
22%
Improvement Value:$258,500
78%
Total Assessment$329,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,523+2.0%
2024$12,276-0.2%
2023$12,296-1.7%
2022$12,513+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft5,020DeedBook 6170, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 2004