Skip to content

224 Murray St

Newark, NJ 07114

Built 2004

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Mar 24, 2005

Property Information

Block1166
Lot2.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,756
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,500
23%
Improvement Value:$249,400
77%
Total Assessment$323,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,318+2.0%
2024$12,075-0.2%
2023$12,094-1.7%
2022$12,308+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft4,756DeedBook 6175, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 2004