Skip to content

87-99 Harper St

Newark, NJ 07114

Church/Charitable

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Mar 29, 2011

Property Information

Block1166
Lot2.08
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$350,000
28%
Improvement Value:$900,000
72%
Total Assessment$1,250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$14,024+4.7%
2012$13,401+16.1%
2011$11,542+5.4%
2010$10,952+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000

To:

Sq Ft912DeedBook 12307, Page 6967