Skip to content

72-112 Avenue A

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Jul 2, 1987

Property Information

Block1176
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,368,000
79%
Improvement Value:$369,300
21%
Total Assessment$1,737,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,070+2.0%
2024$64,767-0.2%
2023$64,871-1.7%
2022$66,017+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000

To:

DeedBook 4980, Page 698