Skip to content

178-190 Miller StNewark, NJ 07114

Built 2015
Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 6, 2012

Property Information

Block1179
Lot1.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,000
73%
Improvement Value:$146,000
27%
Total Assessment$541,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,574+2.0%
2024$20,168-0.2%
2023$20,201-6.2%
2022$21,538+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$750,000

To:

DeedBook 12461, Page 672

Property Sale

Sale
$1,625,000
DeedBook 6215, Page 259